Lot 137
František Muzika (1900 - 1974) MASKA III

1946
olej, plátno
66 x 50 cm (v x š)
sign. a dat. vpravo dole: F. Muzika 46

Vyvolávací cena
3 800 000 CZK
   |   158 333 EUR
Dosažená cena
5 700 000 CZK
   |   237 500 EUR

Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.: Obraz "Maska III" je originálním, svou kvalitou i skvělou proveniencí sběratelsky cenným, vrcholně imaginativním dílem Františka Muziky, neobyčejně vzdělané a kultivované, lidsky nezapomenutelné osobnosti, jejíž tvorba patří bezvýhradně k české i světové avantgardní výtvarné scéně. Obraz "Maska III" je mocně lyricky působivým dílem z období, kdy František Muzika definitivně uzavřel obrazovou řadu tragických podobenství válečných let. Mocný příval umělcovy nové tvarové fantazie doslova pohřbil atmosféru bezprostředně minulých dusivých časů, o nichž Karel Teige psal jako o "sedmi letech bezduché odpuzující maškarády". To zaznělo v úvodu první poválečné Muzikovy výstavy v Hořejšově galerii v Praze (1946), kde autor představil první menší obraz z cyklu Masek, čítajících ve finále, pokud je mi známo, pět olejů datovaných do let 1944-1947. V předloženém obraze rozvinul František Muzika metodu fantazijní interpretace skutečnosti, založenou v tomto případě na věcné metamorfóze inspirované podobností tvaru. Imaginativní čtení viděného mu umožnilo vdechnout do tvaru uschlého listu tajemnou podobu ženské tváře. Lze hovořit o antropomorfizaci přírody, jež byla dominantním principem již předešlého cyklu "Českého ráje" (1943-1944). Vlasy fantomatického přízraku ztvárněného na obraze připomínají, jako mimořádně jímavá metafora, šlehající plamen. Obraz tak můžeme číst i "inverzně": maska s otiskem ženské podoby se žárem plamene mění ve zkroucený ohořelý list, který poletuje nad pustou, strukturálně zvrásněnou krajinou. "Maska III" Františka Muziky je dílem mimořádné výrazové síly, dílem, které, "zahaleno rouškou tajemství", "může fascinovat a uhranout naše budoucí sny svou záhadnou hypnotickou mocí" (Karel Teige).

Dílo "Maska III" pocházející ze sbírky významného českého architekta Otakara Novotného (1880-1959) je uvedeno v autorově soupisu díla pod číslem 699.