Lot 33
DRŮBEŽ V KUCHYNI
17. století
Olej, plátno
96 x 132 cm (v x š)
Nesignováno
| 6 000 EUR
| 6 000 EUR
Obraz představuje animalistické téma, bez kterého by se v 17. a 18. století nemohla obejít žádná významná obrazárna. Drůbeží žánry, zobrazující živé ptáky určené pro přípravu v kuchyni patřily mezi zvláště povedená díla Jacoba van der Kerckohovena, který byl v 60. letech dvorním malířem benátského dóžete a své práce zasílal aristokratickým sběratelům do Itálie, Anglie i Záalpí. Na pravé straně sedí na ploché kamenné desce dvě slepice, naproti krůta a mezi nimi v ošatce dva páry holubů. Kulinární využití připomínají hlávky kapusty, dvě lahve vína a několik hrušek. Harmonický rozvrh celku a brilantní malba drůbeže charakterizuje malířovu dlouholetou zkušenost v této oblasti.