80 000 CZK
| 3 077 EUR
Lot 145
HERCI
1941
Olej, plátno
41 x 48,5 cm (v x š)
Vpravo dole "J. Želibský 41", vzadu výstavní štítek Umělecké besedy
Vyvolávací cena
Dosažená cena
240 000 CZK
| 9 231 EUR
| 9 231 EUR
Ve tvorbě Jána Želibského se prolínají společenské motivy, městský život a později i protifašistický odboj. Rád v kompozcích využíval horizontálního členění a některé figury tak od sebe odděloval různými zdmi, paravany a příčkami. Dva herci se tak v rámci dramatizace ocitají každý ve svém vlastním světě na stejném plátně. Snažil se spíše o atmosférické vyjádření situace, než o přílišnou popisnost. Vzácné dílo Herci pochází z umělcova nejlepšího a nejhodnotnějšího období. Ján Želibský studoval na UMPRUM a AVU v Praze a na École des Beaux-Arts v Paříži.