Lot 170
IN MEMORIAM J.P.
21.1.1969
Olej, plátno
33,5 x 22,5 cm (v x š)
Sign. vzadu "Ota Janeček, In memoriam J.P, 21.1.1969, vepředu značeno " In memoriam"
| 1 400 EUR
| 1 400 EUR
Díla Oty Janečka patří na aukcích ke stále vyhledávaným položkám. Malba In memoriam J.P. představuje stylizovaný portrét Jana Palacha s otevřenými ústy a prvky akční malby. Obraz jako memento smrti upálením se nevyskytuje u Janečka ojediněle. Výtvarně se věnoval i zpodobnění tváří z pokusu o upálení v Brně a Leopoldově. Jeho celoživotní dílo bylo završeno velkou retrospektivní výstavou v pražském Mánesu v roce 1995. Díla Oty Janečka nalezneme v Národní galerii v Praze, v londýnské Tate Gallery, v Národní knihovně v Paříži, v MC Nay Institute v San Antonio v USA, v japonském Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts a v National Gallery of Wales.