Lot 100
Alfred Justitz (1879 - 1934) ZÁTIŠÍ S JABLKY, CHLEBEM A DÝMKOU

1928
olej, plátno
44,5 x 60,5 cm (v x š)
sign. vlevo nahoře: A Justitz 28

Vyvolávací cena
450 000 CZK
   |   18 750 EUR
Dosažená cena
1 500 000 CZK
   |   62 500 EUR

Z posudku PhDr. Rey Michalové, PhD. v rámci expertizy Trinity Art Research: "Alfred Justitz, jemný pozorovatel života, věcí a přírody, tichý myslitel jaksi predestinovaně fascinovaný kouzlem starozákonních příběhů, je dnes uznáván jako jeden z umělecky a lidsky nejryzejších představitelů zakladatelské generace českého moderního umění. Předložený obraz "Zátiší s jablky, chlebem a dýmkou" lze označit za malířsky suverénní práci, která nese znaky Justitzova malířského projevu druhé poloviny dvacátých let. V té době stál autor na počátku svého tvůrčího vrcholu, vyzbrojen talentem, zkušenostmi a nezměrnou vůlí. Četné analogie nacházíme jak v předmětech, s nimiž autor vícekrát obrazově laboroval tak v malířském zpracování předloženého díla a dalších prací z této doby - ať už jde o strukturální proškrabování či lineární kontury, jež vnáší do díla neobyčejnou optickou bohatost a svěžest. Zadní strana nese na blindrámu štítek z Galerie výtvarného umění Olomouc s inventárním číslem O-1044. Obraz byl veden jako konfiskát do roku 1992, kdy byl ze sbírky MUO v souladu se zákonnými předpisy vyřazen. Ručně psaný přípis "Grmela" odkazuje nesporně na původního majitele díla. PhDr. Jan Grmela byl knihovníkem, prozaikem, básníkem, překladatelem z němčiny a v letech 1942 - 1945 ředitelem Městské knihovny v Praze. Za jeho éry se v knihovně ukrývaly knihy nuceně vyřazené z fondu, o čemž patrně věděl. Po skončení bojů v roce 1945 byl postaven před revoluční soud. Sbíral plastiky a obrazy a ve sbírce měla zastoupeny práce například Špály, Filly a Šalouna." K dílu je vypracována detailní expertiza restaurátorská, uměleckohistorická a rentgenfluorescenční analýza.