Lot 69
Bohumil Kafka (1878 - 1942) GENERÁL M. R. ŠTEFÁNIK

1928
bronz
75,5 cm (v)
sign. a dat. na plintě: B. KAFKA / 1928

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 708 EUR
Dosažená cena
450 000 CZK
   |   18 750 EUR

V roce 1928 byla vypsána ideová soutěž na velký pomník Milana Rastislava Štefánika pro Bratislavu. Začátkém září měl Kafka hotovou první plastickou skicu v měřítku 1:40. Ukázalo se, že záležitosti spojené se Štefánikovým pomníkem byly komplikované, neboť se nejednalo pouze o otázku uměleckou ale i politickou. Během roku 1929 modeloval Kafka dalších šest variant a začal se soustředit na variantu Štefánik-letec. Pomocný model, který byl vystavován v Paříži, kde byl také zakoupen francouzským ministerstvem školství, měl výšku 247 cm a podle něj se také prováděla definitivní socha, která měřila 760 cm. V roce 1936 přišlo povolení k realizaci, čimž byl ukončel zápas trvající celkem osm let. Nabízená socha odlitá do bronzu představuje skoro metr vysokou plastiku generála Štefánika, kterou vytvořil ještě před zmíněnými šesti variantami. Opouští v ní sochařský realismus a dává v ní vyznít autorskou práci s hmotou. Nabízené dílo pochází z pozůstalosti autora ze slavné Kafkovy vily na Praze 6 - Ořechovce.