Lot 149
ZÁTIŠÍ SE DŽBÁNEM A HROZNY
1928 - 1929
Olej, plátno
37 x 48 cm (v x š)
Vpravo nahoře "Jan Bauch"
| 13 061 EUR
| 22 449 EUR
Z posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.: "Předložený obraz Zátiší se džbánem a hrozny je originálním, vrcholně poetickým, smyslově neobyčejně bohatým dílem Jana Baucha, autora, jehož malířská tvorba, nezaměnitelná svou expresivitou a akcentovanou barevností, je příkladem a v mnohém přímo ztělesněním zápasu o kontinuitu hodnot vývoje českého moderního umění. Je projevem dynamického temperamentu jitřeného jak pohledem na inspirující realitu, tak i myšlenkami na tvorbu velikánů evropské kultury. Posuzovaný obraz Zátiší se džbánem a hrozny, kterého si podle celostránkové barevné reprodukce v 26. ročníku Volných směrů (1929) cenil jak sám autor, tak odborná rada tohoto Spolkem výtvarných umělců Mánes vydávaného časopisu, je krásným příkladem, jak se v autorově tvorbě synteticky spojovaly dobové tendence lyrické přeměny reality a také ozvuky imaginativní malby. Nositelem jeho výtvarného názoru se stal výraz, jehož stavivem je barva. Malíř v tomto komorně laděném plátně nechává zaznít svůj senzuální vztah ke skutečnosti i jemný cit pro její přepodstatnění. Kouzlo poetických barevných nuancí zde není samoúčelné: je předpokladem emocí a lyrických dojetí, vyvolaných v divákovi."