Lot 177
POHŘEBNÍ KONĚ
1943
patinovaná pálená hlína
23 cm (v)
Signováno a datováno
| 4 490 EUR
| 4 490 EUR
Ladislav Zívr po celý život usiloval o jednoduchost a plnost tvarů – ideál – který si přinesl i z rodinné hrnčířské tradice. Ve své tvorbě volných, reliéfních a portrétních plastik prošel několika vývojovými obdobími – pozdním kubismem, surrealismem, gutfreundovským civilismem a symbolicky laděným spiritualismem. Pro Zívra je typická fascinace smrtí a asociace s organickými, přímo biologickými tvary. Experimentováním s jemu nejbližším materiálem – hlínou – vynalezl dokonce vlastní techniku muláže (kombinace přírodních materiálů a tekuté sádry). Nabízená socha patří ke stěžejním dílům autora z období 2. světové války, kdy se motiv koně objevuje ve známé plastice vytvořené mezi lety 1943/44 pod názvem Hlava pohřebního koně. Nabízené dílo představuje k takovému motivu skicu, a to v době, kdy mezi všudypřítomná témata patřila spiritualita a melancholie čerpané z výtvarných děl od Jana Zrzavého, básnických pak u Otokara Březiny. Publikováno v autorově monografii: Typlt, Jaromír. Ladislav Zívr. Kant, 2013, s. 128, v soupisu děl pod číslem 74.