Lot 145
ODPOČÍVAJÍCÍ SRNKA
40. až 50. léta 20. století
Olej, plátno
42 x 59,5 cm (v x š)
Lower left: "Burljuk"
| 3 061 EUR
Z posudku PhDr. Anny Janištinové: "David Burljuk patřil mezi nejvýraznější osobnosti avantgardy, který své dílo poměrně záhy reprezentoval i na západě: v roce 1911 participoval na výstavě Der blaue Reiter v Mnichově. Na konci druhé světové války odešel z Ruska do USA, kam dorazil po strastiplné cestě přes Sibiř, Japonsko a Kanadu až v roce 1922. Přestože tam pak žil po zbytek života, projevoval prosovětské postoje, které rovněž publikoval. Jeho malířská tvorba je rozsáhlá a mnohotvárná, nelze v ní nalézt jeden převládající styl. Jednu skupinu tvoří venkovská tématika, do níž lze volně zařadit i nabízený obraz. Na základě srovnání se nabízí jeho datování do 40. - 50. let. Vyniká výraznou, až znakovitou redukcí tvaru a výrazovostí založenou na barevném kontrastu a reliéfně pastózní faktuře." Nabízené dílo pochází z významné soukromé sbírky Borise Gribanova.