Lot 155
NOČNÍ PŘÍMOŘSKÁ KRAJINA
30. léta 20. století
Olej, plátno
69 x 89 cm (v x š)
Vpravo dole "M. Kopf"
| 9 796 EUR
| 16 735 EUR
Obraz, zachycující moře za svitu úplňku, náleží do cyklu krajinomaleb, které autor vytvořil během svého pobytu v jižní Evropě počátkem 30. let. Vrcholně expresivní forma patří k virtuozním pracem autora, kdy opouští prostou popisnost a vrhá se střemhlav do niterného prožitku. Dílo zachycuje ve zvlněných a divoce vířících tazích kompletní škálu vjemů noci, za zvuků vln tříštících se o blízké kameny v přízračném bledém svitu měsíce. Vertikální údery štětcem připomínají náhlý déšť bubnující na mořskou hladinu. Práce nabízí vynikající ukázku autorovy oblíbené tvorby s tematikou z cest po Evropě i exotických krajinách, kterou se prezentoval především na svých samostatných výstavách Krasoumné jednoty v Praze v letech 1927, 1935 a 1937. Vzácnost jeho děl, kromě nesporných kvalit uměleckých, řemeslných a estetických, zvyšuje i jejich nedostupnost. Díky autorovu životnímu osudu je dnes velká část jeho prací nezvěstná a signovaná díla jsou velice vzácná. Nabízené dílo posoudil znalec Maxima Kopfa, Ivo Habán