Lot 85
MILENCI
Kolem 1905
Olej, plátno, karton
36 x 27 cm (v x š)
Vpravo dole "Al. Kalvoda"
| 1 429 EUR
| 3 878 EUR
Alois Kalvoda patří k předním českým krajinářům přelomu 19. a 20. století. V letech 1892 - 1898 studoval na Akademii u profesora Julia Mařáka. Učitelovo romantické pojetí krajiny Kalvodu ovlivňovalo jen krátce, zato jeho přístup ke studentům uplatňoval po celou dobu svého pedagogického působení. V roce 1900 měl, díky Hlávkovu stipendiu, možnost podniknout studijní cestu do Paříže a o rok později do Mnichova. Předkládaná práce Milenci náleží k dílům, v jejichž rukopise lze jasně rozeznat vlivy moderního západního malířství. Rozvolněné tahy štetce, potlačení přísné akademické kontury, hra světel na vodní hladině a náznaky větvoví či trsů trav - to vše ukazuje na důsledné autorovo studium francouzských impresionistů, obzvláště Clauda Moneta. Téma dvou milenců během nočního dostaveníčka činí dílo sběratelsky velmi zajímavým, neboť krajinná tvorba zcela bez figurální stafáže u Aloise Kalvody naprosto převažuje.