Lot 192
ZIMA NA VYSOČINĚ
1940
Olej, plátno
50 x 70,5 cm (v x š)
Dole uprostřed "O. Blažíček 40"
| 3 600 EUR
| 12 400 EUR
Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložený obraz Zima na Vysočině je nepochybná a velmi krásná prace malíře prof. Oldřicha Blažíčka. Kompozice zachycuje pár chalup na kopci rozmístěných mezi stromy bez listí a před hloučky smrků na horizontu. V levé části scenérie vede vzhůru ke stavením cesta, po které kráčí skupinky vesničanů. Střechy stavení i jejich okolí jsou zasněžené. Jednoduchý avšak působivě zobrazený námět. Oldřich Blažíček byl malířem plenéru, ve všech ročních dobách maloval pod širým nebem. Předložená Zima na Vysočině, motiv z malířova rodného kraje, svědčí o Blažíčkově umění výstižně vyjádřit zimní náladu. Prostor je vybudován dlouhými a vláčnými, plynulými tahy štětce, perspektiva je výtečná. Předloženou Zimu na Vysočině namaloval Oldřich Blažíček v roce 1940, kdy jako každoročně pobýval v Rožné u svého spolužáka a přítele z mládí mlynáře Jana Cimbálníka. Obraz patří bezesporu k těm nejlepším malířovým zobrazením zimní Vysočiny."