Lot 102
POPRSÍ ŠLECHTICE
1893
Olej, plátno
66 x 38,5 cm (v x š)
Dole uprostřed "V. Brožík"
| 4 400 EUR
| 6 800 EUR
Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložený obraz s Poprsím šlechtice je nesporná a velmi kvalitní práce Václava Brožíka. Jeden z mnoha Brožíkových žánrových kostýmních portrétů, v tomto případě malovaný v duch dobově oblíbené holandské manýry. Drobnopisně pojaté elegantní Poprsí šlechtice vzniklo nejspíše začátkem devadesátých let a je zřetelně poplatné podobiznám Franse Halse. Brožík namaloval celou řadu podobizen a postav v historických kostýmech, jednak byly v tu dobu žádané sběrateli umění, jednak Brožíkovi sloužily jako studie k velkým historickým kompozicím. Obrazy tohoto typu malířův tchán, majitel mondenní galerie v Rue de la Rochefoucald 6, nejpřednější a nejznámější obchodník s obrazy Charles Sedelmeyer, prodával nejen po Evropě, ale též ve Spojených státech. Podobné Brožíkovy postavy a podobizny šlechticů najdeme jak ve státních tak soukromých sbírkách, některé byly vystaveny na Brožíkově pražské souborné výstavě v roce 2003."