20 000 CZK
| 800 EUR
Lot 117
KRAJINA S ŘÍČKOU A HRADEM
Kolem 1890
Olej, plátno
30 x 21 cm (v x š)
Vlevo dole "V. Březina"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
29 000 CZK
| 1 160 EUR
| 1 160 EUR
Václav Březina je jedním z nejvýznamnějších žáků Julia Mařáka, se kterým se seznámil již při studiu ve Vídni u profesora Kautského. V roce 1887, kdy Mařák začal vyučovat krajinomalbu na pražské Akademii, se k němu zapsal i Březina a studoval zde až do roku 1892. Silné ovlivnění profesorovým vzorem je patrné jak ve výběru témat, tak v rukopise. Častá jsou romantická lesní zátiší, pohledy na říčky, vřesoviště a louky, které se proměňují v závislosti na ročním období a dopadajícím světle.