Lot 120
V BARU
20. století
Pero, akvarel, ruční papír
42,5 x 35 cm (v x š)
Opatřeno slepotiskovým razítkem „ATELIER SIMA“
| 3 077 EUR
| 6 154 EUR
Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.: "Posuzované dílo „V baru“ je autentickou, navýsost typickou a výtvarně delikátní kresebnou prací Josefa Šímy, jedné z největších postav, jež v historii ustálily podobu našeho moderního umění. Autora, který propojil českou a francouzskou avantgardu a jehož tvorba se vyznačuje neobyčejně osobitou poetikou imaginativního charakteru. Všechny významné etapy a složky jeho díla přitom doprovázelo médium kresby. Nesmírně delikátní vlasovou linií tu Šíma ztvárnil prchavý výraz tváře a výmluvnou řeč gest ženy v prostředí lokálu. Podařilo se mu bravurně zachytit prožitek unikajícího okamžiku, podat mimořádně přesvědčivý stenografický záznam dobové senzibility či „neurastenické vitality“, jak se sám vyjádřil. Křehkou formu jeho téměř automaticky kreslené představy dotváří lehké dotyky akvarelu. Dva barevné akcenty mají především emotivní funkci, umocňují lyrické působení a evokativní schopnost jemné lineární kresby, svědčící o neobyčejné hloubce Šímova psychologického postřehu. Dnes patří Josef Šíma dlouhodobě mezi nejdražší české autory.