12 000 CZK
| 462 EUR
Lot 143
PŘÍSTAV
1936
Olej, plátno
27,5 x 41 cm (v x š)
Vlevo dole "Salcman 36"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
20 000 CZK
| 769 EUR
| 769 EUR
Martin Salcman vystudoval AVU a působil jako profesor na Vysoké škole pedagogické v Praze. Jeho studenti na něj vzpomínají jako na svérázný živel, který je nutil dívat se na moderní umění v celé jeho šíři a v celém kontextu - od Sokrata až po Husserla. Maloval meditativně laděné krajiny, portréty a figurální kompozice s notným využitím kompaktních barevných ploch. Zatímco rozvíjí dané téma redukuje formu do neurčitých obrysů a krajinu do základních rozlišitelných tvarů. Detaily loďek ponechává spíše představivosti a vkusu jedince než vlastnímu výtvarnému projevu. Rané práce z 20. let jsou ovlivněné Františkem Tichým a Václavem Rabasem.