Lot 03
DE MEDICA MATERIA S KOMENTÁŘI
1674
Velké folio, dobová celokožená vazba
37 x 24 cm (v x š)
| 1 731 EUR
Pietro Andrea Mattioli (1501-1577) byl italský renesanční lékař a botanik. Tato nejvýznamnější botanická publikace 16. století je původně komentářovým doplněním práce řeckého učence Dioscorida "De materia medica" z 1. století našeho letopočtu. Zde předkládané latinské vydání je druhé připravené basilejským botanikem a anatomem Casparem Bauhinem (1560-1624). Obsahuje celostránkovou titulní mědirytinovou borduru, rytý portrét, více než 1000 dřevořezů v textu, vignetách, záhlaví a iniciálách. Kniha je velmi zdařile typograficky a ilustračně vypravena, na kvalitně provedených sytých dřevořezech je věrně vyobrazeno nejen rostlinstvo, ale i živočišstvo domácí a exotické (slepice, ryby, žáby, hadi, korýši, krokodýl, slon). Je zde i několik žánrových scén ze života zahradnického a ve své době oblíbená pasáž o destilačních přístrojích s příslušnými vyobrazeními alchymistických propriet "De ratione distillandi aquas". Kompletní exemplář je ve výjimečně dobrém stavu zachovalosti, vše dobově původní, bez oxidace, přípisků či jiných zásahů nebo poškození. Celkem 75 listů, 1265 stran.