80 000 CZK
| 3 077 EUR
Lot 57
CESTA PŘED DOMEM
Kolem 1905
Olej na kartonu
61 x 51 cm (v x š)
Nesignováno
Vyvolávací cena
poaukční prodej
Miloš Jiránek má ve vývojovém proudu českého moderního malířství důležité a nezastupitelné místo. Civilně realistické pojetí cesty před domem nabízí nové pojetí krajinářství a hledá náměty v městském prostředí. I přesto že zemřel ve velmi mladém věku, stihl se podílet na založení SVU Mánes, na vedení Volných směrů, spoluorganizoval zásadní výstavy Rodina (1902) a Muncha (1905). Sám studoval na Akademii u Maximiliána Pirnera a Vojtěcha Hynaise, a důležitou součástí jeho poznání byly četné cesty do zahraničí, obzvláště do Francie.