Lot 144
CESTA K VESNICI
1938
Olej, plátno
54,5 x 74 cm (v x š)
Vpravo dole „Boh. Dvorský“
| 1 346 EUR
| 1 346 EUR
Dílo Cesta k vesnici patří k rukopisným námětům českého krajináře Bohumíra Dvorského. Ve způsobu jakým kupí barvu na plátno můžeme najít odkaz na Paula Cézanna, který se stal jeho velkým vzorem. Zatímco domy ve vesnici působí jako ústřední geometricky stabilní bod kompozice, tahy v obloze se divoce protínají a létají nad krajinou s naznačenými korunami stromů a rovněž nad pestrobarevnou loukou se záblesky smaragdově zelené. Ve způsobu vnímání a používání barev Bohumíra Dvorského se nachází neobyčejně optimistická esence bytí doplněná živelnou dynamikou tahů štětce. Bohumír Dvorský se původně měl stát knihařem, zlákala jej však malba. Jeho Cesta k vesnici pravděpodobně reflektuje jeho období pobytu na Moravě, kde maloval poblíž Svatého kopečku a na Hané.