Lot 165
AS I OPENED FIRE.
Barevná ofsetová litografie, série 3 listů
59 x 48,5 cm (v x š)
Značeno copyrightem editora vpravo dole "S.M.A."
| 962 EUR
Spoluzakladatel a klasik pop-artu, manhattanský rodák, malíř, grafik, sochař a pedagog Roy Lichtenstein ve svém díle zachycuje industriální moderní dobu osobitými výrazovými prostředky. Jeho tzv. Benday dots jsou specifickým použitím rastrového vzoru s nadsazeným použitím černého rámu a konturování, případně písma tak, že dosahuje akčního komiksového efektu. "Komerční umění je přímé a praktické, působí na člověka intenzívně", říká. Takový je i předkládaný triptych s bojovou scénou a textem v záhlaví. Byl tištěn podle jeho velkoformátové malby olejem a akrylem od r. 1966 v Amsterdamu, v době, kdy už většinu autorovy produkce převzal a uvedl na trh newyorský galerista Leo Castelli. Listy jsou značeny vpravo dole špatně čitelnou značkou S.M.A., tedy Stedelijk Museum Amsterdam. Otisk není datován ani číslován, jak bývá u Lichtensteina obvyklé. Originální copyright však garantuje omezený náklad u původního vydavatele. Této komiksové formě ztvárnění běžné reality se původně věnoval i Andy Warhol, ale po velkém úspěchu Lichtensteina od této disciplíny ustoupil. Aukční síň Sotheby´s prodala 9.5.2012 Lichtensteinovu malbu na principu rastrovaného pojetí obrazu "Sleeping Girl" za 44,9 mil. USD.