25 000 CZK
| 1 000 EUR
Lot 129
TANEČNICE LILY
48 x 30,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
25 000 CZK
| 1 000 EUR
| 1 000 EUR
Olej, plátno. Sign. vpravo dole: J. V. Barnet 137/1941. Verso: Tanečnice Lily, No 137, Paris 194.
Figurální motivy, pro Barneta nepříliš obvyklé, v sobě nesou silné vlivy a ohlasy moderního francouzského umění. Nevelké plátno je ukázkou reflexe fauvismu, autor modeluje tvar čistou barvou, ustupuje od klasického stínování a soustředí se na větší barevnou plochu. Nápadný je dekorativismus a redukovaná barevná škála. Další zajímavostí je autorovo číslování děl. Český malíř, vlastním jménem Josef Směšný začal v roce 1959 používat umělecké jméno Barnet. Žák J. Loukoty, J. Obrovského a nakonec i M. Švabinského na AVU, po té studoval i na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts a na École du Louvre. Francouzská studia Barneta zcela zásadně ovlivnila, velkou inspirací mu rovněž byly slavné van Goghovy slunečnice, jimž věnoval asi dvě stě pláten. Barnetovo dílo je zastoupeno jak v NG v Praze, tak i v pařížské Cité Universitaire.