350 000 CZK
| 14 000 EUR
Lot 163
ROZEJDĚTE SE!!!
69 x 115 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
650 000 CZK
| 26 000 EUR
| 26 000 EUR
Olej, plátno
Sign. vpravo dole: HLINOMAZ 72
Vtipný, až provokativní obraz Rozejděte se!!! patří k nejkvalitnějším ukázkám vynikajícího a sběratelsky vysoce ceněného období přelomu 60. a 70. let u Josefa Hlinomaze (1914–1978).
V malbě s charakteristickým naivním půvabem pracuje tento významný český naivní malíř, herec, novinář a ilustrátor s humornou nadsázkou. Obrazový prostor buduje na základě různých perspektivních plánů a prolíná postavy mnoha příběhů s prvky absurdity. Vtahuje diváka do spletitého fantazijního světa a nutí jej zaměřit se a blíže prozkoumat každý detail.
Ačkoliv byl autor znám především jako herec komického žánru, byl osobnost velmi všestranná a dokázal ve svém životě skloubit obě umělecké činnosti najednou, jak herectví, tak malířství. Malířská tvorba byla ovlivněna především H. Rousseauem a sám svůj malířský umělecký projev nazýval surneonaivismem.