120 000 CZK
| 4 800 EUR
Lot 166
PLASTIKA I
62 cm (v)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
150 000 CZK
| 6 000 EUR
| 6 000 EUR
Polychromovaná pálená hlína
Sign. dole: Zívr 1974
Pozoruhodná plastika z umělcova pozdního vyzrálého období tvorby, syntetizuje v sobě jeho dosavadní poznatky vycházející především z pozorování biomorfních struktur. Ladislav Zívr po celý život usiloval o jednoduchost a plnost tvarů – ideál – který si přinesl i z rodinné hrnčířské tradice. Ve své tvorbě volných, reliéfních a portrétních plastik prošel několika vývojovými obdobími – pozdním kubismem, surrealismem, gutfreundovským civilismem a symbolicky laděným spiritualismem. Experimentováním s jemu nejbližším materiálem – hlínou – vynalezl dokonce vlastní techniku muláže (kombinace přírodních materiálů a tekuté sádry). Od 60. let 20. století experimentoval s abstrakcí, kde se zaměřoval hlavně na přírodu a její procesy, geometrii nerostů a jejich fantastičnost. To se promítlo v obohacení soch o kontrastní a hybridní tvary. Plastika pochází z významné pražské sbírky.
LITERATURA / Autorova monografie – Ladislav Zívr, Jaromír Typlt, Kant, 2013 (v soupisu děl pod č. 455).