800 000 CZK
| 32 000 EUR
Lot 138
PAŘÍŽSKÝ PARK (II)
30,5 x 40,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
1 000 000 CZK
| 40 000 EUR
| 40 000 EUR
Olej, plátno. Sign. vlevo dole: Kamil Lhoták 1947.
Z odborného posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.: „Obraz Pařížský park (II) je autentickým, okouzlujícím a bravurně promyšleným dílem Kamila Lhotáka, autora, který do historie umění i povědomí nejširšího publika vstoupil jako nezaměnitelná umělecká individualita. Jeho jméno se stalo synonymem pro prostředí moderní civilizace a její atributy, viděné s obdivem, básnivým zaujetím i jistou dávkou romantické nostalgie. Avšak nejde tu jen o vyhraněný okruh autorových témat, jeho vztah k opomíjené, romantické periferii a nejvýraznějším nositelům technické civilizace, strojům a lidem, ale především o poetickou atmosféru obrazů. Svým motivům přisoudil vlastnosti archetypu – krystalickou čistotu a trvání mimo čas. Jakousi bariérou ticha je vyčlenil ze skutečnosti a nadřadil všednosti. Stavil je do pozoruhodných, vtipně vypointovaných situací, jež nejednou prozrazují takřka literární záměr. Obraz byl vytvořen roku 1947, tedy v době rozvinuté aktivity Skupiny 42, která zaujímala dominantní postavení v českém výtvarném umění čtyřicátých let a jejímž zakládajícím členem Lhoták byl. Po válce se hranice „světa, v němž žijeme“ rozšířily – v roce 1947 absolvoval Kamil Lhoták cestu do Paříže, z níž si přivezl mnoho inspiračních podnětů a na níž dlouho a rád vzpomínal. Po návratu namaloval celý cyklus pařížských evokací – děl čerpajících z hloubky zážitků (nikdy nemaloval přímo na místě, což sám výslovně zdůrazňoval). Patří k nim i dvě verze obrazu „Pařížský park“, z nichž první se nachází ve sbírkách Národní galerie v Praze (olej, plátno, 29 × 39 cm). Obraz prodchnutý tematickou a výrazovou osobitostí, hravostí i jemnou ironií, se vyznačuje neopakovatelnou atmosférou: vyzařuje kouzlo plně prožitého času, který jako by se v poetické chvíli zastavil." Podmalba z roku 1938 (přemalovaný obraz Pohled z okna – Balon). Obraz je uveden v soupisu děl Kamila Lhotáka, č. 772 I 32.