800 000 CZK
| 32 000 EUR
Olej, plátno. Sign. vlevo dole: AL. KALVODA, stylová původní adjustace.
Z odborného posudku PhDr. Mgr. Michaela Zachaře: „Za poslední čtvrtstoletí se neobjevilo příliš velkoformátových obrazů Aloise Kalvody, jednoho z nejvýznamnějších reprezentantů slavné Mařákovy školy. Tento velmi sugestivní obraz patří právě k těmto poztráceným článkům vývoje Kalvodovy rané tvorby, která spoluvytvářela charakter tehdy nastupující mladé výtvarné generace. Za zmínku stojí velmi moderně hozený první plán, kde není jakoby co malovat, ale malíř se zmocní nelehkého úkolu s omračující suverenitou. Předznamenává jeden z vůbec nejvýznamnějších Kalvodových uměleckých počinů, totiž cyklus Sny. Úhrnná kvalita, zvláště malířská suverenita a emocionální výmluvnost, opravňuje vřadit takto kvalitní monumentální plátno do let 1900–1902, tedy do nástupu umělcovy vrcholné umělecké vyzrálosti. Obraz lze vřadit mezi několik významných položek Kalvodova katalogu hned k výsostným olejům z Moravské galerie v Brně (Podzimní slunce, Cesta). Jde o mimořádný objev Kalvodova obrazu výsostné galerijní hodnoty.“ Obraz vystaven: 1902 na výstavě Mánesa ve vídeňském Hagenbundu. Obraz pochází z významné pražské sbírky.