950 000 CZK
| 38 000 EUR
Lot 116
KYTICE
82 x 54 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
1 500 000 CZK
| 60 000 EUR
| 60 000 EUR
Olej, plátno. Sign. vpravo dole: V. Špála 39. Vlevo uprostřed: V. Špála. Verso: V. Špála (1176.) Kytice a razítko prodejny Mánesa.
Krásná a reprezentativní ukázka pojetí zátiší s kyticí, kterou zde opět Špála dokázal povýšit na jedinečný zážitek. Atraktivitu díla ještě umocňuje, že pochází z vlastního autorova majetku a je dobově adjustováno. Červeně a žlutě promalované tulipány v jednoduchém lidovém džbánku kontrastují na modrém pozadí, před kterým je kytice postavena. Kompozice, na první pohled s centrálně postavenou kyticí, skýtá ještě zajímavý nový rozměr v zadním plánu – pohled do krajiny vlastního Špálova obrazu. Přechod do dalšího obrazového prostoru je naznačen obrysem a jeho typickou signaturou vlevo uprostřed obrazu. Český malíř, grafik a ilustrátor, studoval na AVU v Praze u prof. Vlaho Bukovace
a Františka Thieleho. Studia však nedokončil. Jeho raná díla vycházela z expresionismu a z fauvismu, později byl ovlivněn kubismem, od kterého se odklonil po roce 1923, kdy začal malovat zvláště krajiny, zátiší a květiny s převahou jednoho barevného tónu. Od 30. letech v sobě nese Špálova tvorba vyzrálost a uvolnění, stále v námětech jeho děl dominují zátiší a květiny, dále portréty své i jeho rodiny. V rozšířené paletě barev však zůstala modrá dominantní. Vystavoval se skupinou Tvrdošíjných, byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a podílel se na výtvarné aktivitě Osmy.