80 000 CZK
| 3 200 EUR
Lot 146
KRAJINA
21 x 16 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
120 000 CZK
| 4 800 EUR
| 4 800 EUR
Kresba tužkou, akvarel, papír
21 × 16 cm (rozměry ve výřezu)
Sign. dole: pro Lili Vánoce 1949-50 J. Šíma
Sensitivní lavírovaná kresba Krajiny náleží k poválečným Šímovým kompozicím předznamenávajícím autorovu závěrečnou tvůrčí periodu. Vyniká především zajímavým členěním s křížícími se a prostupujícími poli a nenápadně naznačeným horizontem v zadním plánu. Několik stromů v obraze má pro umělce symbolický význam jako spojnice mezi nebem a zemí. Krásná imaginativní práce zaujme rovněž mistrně uchopenou světelnou režií a kompozicí, ve které Šíma vyjádřil lehkost atmosféry v horním plánu obrazu se zemskou tíží ve spodním. Kresba je zasazena v původním dřevěném rámečku se stojánkem.