80 000 CZK
| 3 200 EUR
Lot 199
JAPONSKÁ KRAJINA
140 x 115 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
80 000 CZK
| 3 200 EUR
| 3 200 EUR
Akryl, plátno
Sign. verso: P. Habl
Motiv horské krajiny inspirovaný asijskými cestami vychází z japonského barevného dřevorytu 18. století, zejména díla Katsushika Hokusaie, 36 pohledů na horu Fudži. Hora dlouhodobě představuje nejenom místo fyzického setkání s přírodními živly, ale i touhu po dosažení jejího vrcholu, jehož průběh je často důležitější než cíl samotný. Z interpretačního hlediska je to pak zároveň její mnohavrstevnatost a imaginativnost. V tomto obraze poprvé použil v kombinaci černou, hnědou a červenou barvu a kaligrafickou strukturální až trojrozměrnou prostorovou iluzi, kde v kontrastu hutné expresivní malby se zároveň snoubí až suchá minimalistická úspornost. Patrik Hábl patří k nejvýraznějším tvářím současné české malby pracující s obrazem i jeho prostorovým umístěním: samostatná výstava v Centru současného umění Dox; Bienále v Pekingu a výstava v Kyotu, 2015. Vytvořil řadu vstupů do významných historických staveb: 15m instalaci v Klášterním kostele ve Speinshartu; instalaci pro stálou expozici AJG a 100m2 obraz, který zde byl součástí jeho výstavy s názvem V architektuře malby, 2016; 10m postní plátno pro nejstarší kostel Leechkirche v Grazu; v Malé pevnosti Terezínského gheta obepnul obvod cely č.41 malbou jež tvoří 600 postav, 2017). V současné době pedagogicky působí na UMPRUM v Praze. Jeho tvorba byla oceněna Waldesovou cenou a cenou Europol a nominován v Top 10 na Osobnost roku 2013.
OBRAZ VYSTAVEN (výběr): Regulovaná náhoda, Spazio Ostrakon Gallery, Milano, Italy (2014); Lenten, QL Gallery, Graz, Austria; Spitalkirche, Kunstquartier, Schwarzachtalhalle, Neunburg (2017); Art Basel, Liste, Basel, Switzerland (2016); 6th Beijing Biennale, Peking, China (2015)