180 000 CZK
| 7 200 EUR
Lot 61
AUTOPORTRÉT
100 x 73 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
280 000 CZK
| 11 200 EUR
| 11 200 EUR
Olej, karton. Sign. vpravo uprostřed: ŠI.
Na autoportrétu Ladislava Šímy zaujme jeho fauvisticky uvolněný malířský rukopis a živá barevná škála. Silná letní světelnost prostupující žlutým kloboukem a hra světla s paletou modrých odstínů na umělcově saku, saténové vázance a pásku je suverénně zvládnutá. Ze škály zelených odstínů a expresivních tahů štětce v pozadí místy prosvítá podkladová deska, čímž působí malba velmi moderně. Ladislav Šíma studoval na AVU u prof. Bukovace, Roubalíka a Thieleho. Patřil ke členům Osmy a od roku 1911 k zakládajícím členům Skupiny výtvarných umělců. Na I. a II. výstavě vystavoval vedle malířů E. Filly, A. Procházky, V. Špály, bratří Čapků a dalších. Ve volné tvorbě se věnoval figurální malbě a krajinomalbě. Spojován je především s prostředím Benešovska, kde léta působil jako středoškolský profesor a nalezl zde mnoho námětů. V pozdějším věku se obracel hlavně k přírodě. Důkladný restaurátorský průzkum obrazu provedl Tomáš Berger. Reataurátorská zpráva přiložena.