85 000 CZK
| 3 400 EUR
Lot 148
AKT
50 x 41 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
120 000 CZK
| 4 800 EUR
| 4 800 EUR
Olej, plátno
Sign. vlevo nahoře: Jan Bauch/1957
Z odborného posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.:„Obraz Stojící akt je autentickým, bravurně malířsky rozehraným dílem Jana Baucha, jednoho z nejvýznamnějších českých expresionistů, umělce, který svou tvorbou výrazným působem formoval téměř celé 20. století. Představuje Mimořádně působivou reflexi autorova životního vitalismu, je, řečeno přímo jeho slovy, „výbuchem směrem k životu“, prozařujícím pochmurnou atmosféru 50. let. Mistrným způsobem zde zachytil opojení z krásy a haptické bohatosti charakterizující ženské tvary. Jako by vyslyšel slova Augusta Rodina: „Tělo je model formovaný náruživostí.“ Jana Baucha přitahovaly náměty, které mu umožňovaly, vždy znovu a znovu, vyvolat svár a hru intenzit, hmot a světel. Proto se vracel „k tak od věků dramatickému ději, jakým je žena, tělo ženy, krása ženy, ta závratnost…“ (J. B.). Akt představoval jedno z jeho nosných témat.
Obraz „Stojící akt“ je velmi krásným Bauchovým dílem, vyznačujícím se „prouděním života“, jehož vyjádření se stalo autorovým nejvlastnějším uměleckým programem. Skvěle svědčí o sugestivní síle Bauchova malířského projevu, která má adekvátní srovnání jen v těch největších jménech českého a šířeji evropského moderního malířství.“
VYSTAVENO / Jan Bauch 1956–1957, Galerie Českého fondu výtvarných umění, Praha, 7. 2. – 3. 3. 1958; Výstava obrazů a soch Jana Baucha z posledních sedmi let, Mánes, Praha, duben 1963, č. k. 79; Jan Bauch, Výstava obrazů, kreseb a soch z posledních let, Ostrava – Černá louka, 5. 9. – 10. 10. 1965, č. k. 50.