120 000 CZK
| 4 800 EUR
Lot 145
ABSTRAKTNÍ KOMPOZICE
73 x 50 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
120 000 CZK
| 4 800 EUR
| 4 800 EUR
Olej, plátno
Sign. vpravo dole: Hella Guth 49
Tvorba Helly Guthové, jíž se věnovala s obdivuhodnou vytrvalostí a intenzitou, díky které dokázala i ve ztížených podmínkách emigrace vytvořit neobyčejně hodnotné dílo, znamenala vnitřní jednotu světa, který zanikal a stále více se rozpadal na fragmenty. Nebyl to však pouze negativní vývoj - rozklad světa znamenal současně objevy nových a obecnějších souvislostí, kterým vždy vycházela vstříc. Hella Guthová patřila k tzv. „ztracené generaci“ 30. let, kterou naplno zasáhla hospodářská krize, radikalizace politických postojů a nakonec samotná válka. Vzhledem k židovským kořenům nešlo v jejím případě pouze o ztížené podmínky života a tvorby, ale doslova o život: její matka a mladší sestra stejně jako většina příbuzných a přátel zahynula v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech. Ačkoli Hella Guthová unikla tomu nejhoršímu, byla stejně jako ostatní těmito událostmi poznamenána. Nucená emigrace do Anglie byla přechodem do zcela odlišného kulturního prostředí a odchod do Paříže kvůli uplatnění vlastní tvorby po válce znamenal velkou změnu. Úspěch se nakonec dostavil v roce 1958 získáním stříbrné medaile „Prix Suisse de Peinture Abstraite“ a její dílo bylo zakoupeno do významných muzeí a galerií.