Lot 153
STŘÍBRNÁ HLUBOKÁ MÍSA
20. - 30. léta 20. století
stříbro 800/1000
12 cm (v), Průměr 18 cm, 400 g
puncováno, značeno FB
| 625 EUR
Franz (František) Bibus (11.9.1860 – 12.9.1944) byl zakladatelem úspěšného podniku vyrábějící stříbrné předměty. Prvotní informace o začátku výroby se datují od roku 1883 za Rakousko-Uherské monarchie, kdy Bibus otevřel v Moravské Třebové svou stříbrnickou dílnu. Obchodní název firmy Franz Bibus se objevuje od roku 1896. Původně firma vyráběla drobné zlaté a stříbrné řetízky, později postupně rozšiřovala svůj sortiment o dózy a krabičky, jídelní příbory a stolní náčiní. V roce 1917 se změnil název firmy na Franz Bibus & Sohn, kdy se spolumajitelem firmy stal i jeho syn Carl Alois Franz Bibus. Po roce 1918 se rodinný podnik vypracoval na největšího producenta postříbřeného alpakového zboží v prvorepublikovém Československu. Firma postupně zanikla vlivem nepříznivých podmínek s nástupem druhé světové války.