95 000 CZK
| 3 958 EUR
Lot 112
PŘÍTELKYNĚ
40. léta 20. století
olej, plátno
94 x 71 cm (v x š)
sign. vlevo dole: K. Válová
Vyvolávací cena
Dílo Přítelkyně patří spolu se sérií motivicky příbuzných leptů s ústředním tématem člověka v kontextu sociálního prostředí. Lidské postavy se prolínají, hledají blízkost a sdílejí. Drama lidského bytí se postupně transformuje od zápasu po transformaci a souznění. Květa Válová a její sestra Jitka se v tvorbě staly jednou duší s dvěma těly. Obě studovaly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a v roce 1954 se staly členkami skupiny Trasa, se kterou společně vystavovaly. Vzájemné prolínání jejich tvorby tvoří koherentní celek přinášející přesvědčivou výpověď o době i niterných tématech s apelem na lidské sociální cítění.