Lot 29
PRAŽSKÉ BAROKNÍ STOLNÍ HODINY
Kolem 1780
černěné dřevo, mosaz, zlacený a stříbřený bronz, zvonovina, zlacené dřevo, broušené sklo, sklo, papír
55 x 35,5 x 19,5 cm (v x š x h)
sign. na ciferníku: Joh. Simon Schmidt Prag
| 1 458 EUR
Vzácné pražské pozdně barokní hodiny s hracím strojem jsou tvořeny bednou z černěné hrušky s mansardovou střechou a bočními sklíčky, kterou doplňují mosazné figurální a florální ozdoby (čučky, lví packy). Mosazný zdobený ciferník s arabskými a římskými číslicemi je držen rytou zlacenou deskou s florálními barokními ornamenty s postříbřenými ozdobami v rozích. Pod signaturou hodináře umístěn datumář, nahoře mechanismus pro vypínání a zapínání bití mezi kterým se nachází portrétní miniatura. Kyvadlo zdobeno broušeným sklíčkem. Hodinový stroj se čtvrťovým bitím. Uvnitř hodinové bedny dva zvony a hrací strojek. Stroje určené k seřízení hodinářem.