90 000 CZK
| 3 750 EUR
Lot 02
PORTRÉT DÁMY
Přelom 16. a 17. století
olej, plátno
64,5 x 54 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Portrét vysoce postavené dámy v elegantních černých šatech, jimž vévodí vysoké okruží s šitou reticellou. Na hrudníku jí spočívá mohutný zlatý závěs vykládaný drahokamy. Tento rafinovaný způsob malířské práce byl velmi populární a často líčí portrétovanou osobu velmi lichotivě - zdánlivě jí přiznává určitý okruh morálky a ctností. Kulturní význam černé barvy šatů je již od středověku nezanedbatelný. Malířská vynalézavost se projevuje v drobných detailech, které dotyčnému přiznávají majetek a status. Malbu akcentuje vysoce ornamentální rám s bohatou řezbou rozvilin.