Lot 37
PLACHETNICE NA ALPSKÉM JEZEŘE
40. léta 19. století
kvaš, papír
21,5 x 26,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Jos. Nawratil
| 1 458 EUR
Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Plachetnice na alpském jezeře pod vysokým pohořím na horizontu je nespornou akrásnou prací malíře Josefa Navrátila. Navrátil podobných děl namaloval mnoho, všechny se vyznačují několikaplánovým prostorovým řešením a působivou barevností. Náměty Navrátil hledal a nacházel jak na grafických předlohách, tak na svých častých cestách. Navrátil své práce prakticky nedatoval, proto jejich vývojovou řadu lze sestavit jen obtížně. Ale záběry z Alp a pohledy na jezerní krajinu s plujícími plachetnicmi vytvářel nejčastěji ve čtyřicátých letech, osobitým způsobem v nich navázal na dekorativnost a koloristickou tradici 18. století, jak ji u nás představoval Norbert Grund." Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.