16 000 CZK
| 667 EUR
Lot 115
PAŘÍŽ
1947
tužka, karton
13,5 x 21 cm (v x š)
sign. vlevo dole: K Černý Š Paris 47
Vyvolávací cena
Černého městská krajina náleží do období, kdy jej okouzlila Francie, kam se v letech 1946–49 pravidelně vracel. Po návratu maloval zátiší poučená kubismem a noční krajiny, zachycující pocity osamění. Vynikající malíř, ve 40. letech oceňován Jindřichem Chalupeckým jako jeden z nejtalentovanějších malířů své generace, studoval na AVU u prof. J. Obrovského. V začátcích tvorby byl Karel Černý ovlivněn především Preislerovou melancholií, resonující i s autorovými tvrdými životními zkušenostmi. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.