Lot 14
Petr Brandl (1668 - 1735) KAJÍCÍ MÁŘÍ MAGDALÉNA

Kolem 1695
olej, plátno
89 x 75 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
3 500 000 CZK
   |   145 833 EUR

Obraz Kající Máří Magdalény je v zámeckých sbírkách zámku Nové Město nad Metují tradičně připisován Petru Brandlovi. O autorství obrazu se zprvu diskutovalo, katalog děl k příležitosti výstavy dvousetletého výročí narození Petra Brandla Národní galerie v Praze z roku 1968 uvádí obraz pod katalogovým číslem 23 pouze jako autorův okruh, přestože obrazu přiznává viditelné analogie k jiným Brandlovým výtvarným řešením - typus ženy a její ztvárnění nebo například otevřená kniha či draperie. Obsáhlá dvoudílná publikace Jaromíra Neumanna a Andrey Steckerové z roku 2016 dílu nejen jednoznačně přiznává autorství vlivem vystavování a možnosti přímé komparace s dalšími Brandlovými díly, ale rovněž jej poměrně přesně datuje do první poloviny 90. let 17. století, nejspíše kolem roku 1695. Toto výjimečné dílo galerijních kvalit, které je na aukčním trhu unikátem, prozrazuje Brandlovu znalost děl Carla Lotha z černínské obrazárny. Podobně jako Jan Kupecký došel ke stejným východiskům a můžeme jejich vývoj pozorovat paralelně. Kompozice šerosvitového pojednání nachází analogie v obraze z roku 1693 a rovněž existují časné kresebné analogie ženské tváře dle sádrového modelu. Osobnost a dílo Petra Brandla získalo věhlas již za jeho života a za své obrazy inkasoval nemalé částky. V době studia ho formovalo poznání významných evropských umělců renesance i baroka, které studoval a kopíroval v císařské hradní obrazárně. Získal tak časnou a nejlepší možnou školu. Přitahoval na sebe pozornost svým bouřlivým životem, uměleckou suverénností a těsným sepjetím života a umění. Odvaha překračovat konvence, vnímavost, zabarvení emocí a celková dramatičnost vystupuje z rámce barokního umění směrem k autonomii a je intelektuálním vyvrcholením přirozené geneze uměleckého plynutí doby, ve které žil.

Publikováno:

Neumann, J.: Petr Brandl 1668 - 1735. Národní Galerie, Praha, 1968. č. kat. 23.

Neumann, J., Steckerová, A.:  Petr Brandl. Národní Galerie v Praze, 2016. str. 142, 147, 148, 585.

GOTICKÁ MADONA

Lot 1 GOTICKÁ MADONA

Vyvolávací cena
180 000 CZK | 7 500 EUR
PORTRÉT DÁMY

Lot 2 Neznámý Autor PORTRÉT DÁMY

Vyvolávací cena
90 000 CZK | 3 750 EUR
MANÝRISTICKÉ TORZO ARCHANDĚLA MICHAELA

Lot 3 MANÝRISTICKÉ TORZO ARCHANDĚLA MICHAELA

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 667 EUR
KABINET BARGUEÑO

Lot 4 KABINET BARGUEÑO

Vyvolávací cena
90 000 CZK | 3 750 EUR
SVATBA PÉLEA A THETIDY

Lot 5 Bartholomeus Spranger (1546 - 1611) (okruh) SVATBA PÉLEA A THETIDY

Vyvolávací cena
650 000 CZK | 27 083 EUR
PASTEVECKÁ SCÉNA

Lot 6 Roelandt Savery (1578 - 1639) PASTEVECKÁ SCÉNA

Vyvolávací cena
380 000 CZK | 15 833 EUR
PÁROVÉ ALEGORIE

Lot 7 Corrado Giaquinto (1703 - 1766) (okruh) PÁROVÉ ALEGORIE

Vyvolávací cena
160 000 CZK | 6 667 EUR
PÁROVÁ KVĚTINOVÁ ZÁTIŠÍ

Lot 8 Neznámý Autor PÁROVÁ KVĚTINOVÁ ZÁTIŠÍ

Vyvolávací cena
35 000 CZK | 1 458 EUR
PÁROVÉ KERAMICKÉ TALÍŘE

Lot 9 PÁROVÉ KERAMICKÉ TALÍŘE

Vyvolávací cena
25 000 CZK | 1 042 EUR
VELKÝ PROSPEKT PRAHY Z PETŘÍNA

Lot 10 Václav Hollar (1607 - 1677) VELKÝ PROSPEKT PRAHY Z PETŘÍNA

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 667 EUR
BARTHOLOMEUS SPRANGER A CHRISTINA MULLER

Lot 11 Aegidius Sadeler (1570 - 1625) BARTHOLOMEUS SPRANGER A CHRISTINA MULLER

Vyvolávací cena
25 000 CZK | 1 042 EUR
MANÝRISTICKÁ TRUHLA

Lot 12 MANÝRISTICKÁ TRUHLA

Vyvolávací cena
24 000 CZK | 1 000 EUR
MANÝRISTICKÁ KOMODA

Lot 13 MANÝRISTICKÁ KOMODA

Vyvolávací cena
35 000 CZK | 1 458 EUR
KAJÍCÍ MÁŘÍ MAGDALÉNA

Lot 14 Petr Brandl (1668 - 1735) KAJÍCÍ MÁŘÍ MAGDALÉNA

Vyvolávací cena
3 500 000 CZK | 145 833 EUR
VELKÁ BAROKNÍ PIETA

Lot 15 VELKÁ BAROKNÍ PIETA

Vyvolávací cena
60 000 CZK | 2 500 EUR
PÁROVÉ BUSTY CÍRKEVNÍCH HODNOSTÁŘŮ

Lot 16 Ignác František Platzer (1717 - 1787) (připsáno) PÁROVÉ BUSTY CÍRKEVNÍCH HODNOSTÁŘŮ

Vyvolávací cena
70 000 CZK | 2 917 EUR
MEMENTO MORI

Lot 17 Neznámý Autor MEMENTO MORI

Vyvolávací cena
23 000 CZK | 958 EUR
MEMENTO MORI

Lot 18 MEMENTO MORI

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 250 EUR
NOBILITACE UDĚLENÁ KARLEM VI.

Lot 19 NOBILITACE UDĚLENÁ KARLEM VI.

Vyvolávací cena
14 000 CZK | 583 EUR
DVOJICE PRAGENSIÍ

Lot 20 František a Filip Hegerovi (1766 - 1831) DVOJICE PRAGENSIÍ

Vyvolávací cena
25 000 CZK | 1 042 EUR
ULICE QUINCAMPOIX BĚHEM MISSISSIPPSKÉ BUBLINY

Lot 21 Christoph Weigel (1654 - 1725) ULICE QUINCAMPOIX BĚHEM MISSISSIPPSKÉ BUBLINY

Vyvolávací cena
4 000 CZK | 167 EUR
DISCUS CHRONOLOGICUS (3 LISTY)

Lot 22 Christoph Weigel (1654 - 1725) DISCUS CHRONOLOGICUS (3 LISTY)

Vyvolávací cena
6 000 CZK | 250 EUR
BAROKNÍ KONZOLOVÝ STŮL

Lot 23 BAROKNÍ KONZOLOVÝ STŮL

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 250 EUR
BAROKNÍ ZRCADLO Z OBDOBÍ LA RÉGENCE

Lot 24 BAROKNÍ ZRCADLO Z OBDOBÍ LA RÉGENCE

Vyvolávací cena
24 000 CZK | 1 000 EUR