Lot 105
HULÁNI
1936
olej, plátno
49 x 44 cm (v x š)
sign. vpravo dole: ALEXANDER / POCK / 1936
| 1 333 EUR
Moravsko-rakouský malíř Alexander Pock pocházel ze Znojma, kde získal první umělecké vzdělání na Odborné škole keramické u profesorů Freitaga a Gobitsche. V letech 1886 - 1892 studoval na Akademii ve Vídni ve všeobecné třídě prof. Griepenkerla a ve speciální třídě pro malbu zvířat prof. Hubera. Po absolutoriu působil jako profesor přípravného kursu pro uchazeče o studium na Akademii a kromě toho maloval portréty a zvířata pro moravské a rakouské šlechtické rody vč. arcivévody Františka Ferdinanda Habsburského. Pracoval též jako malíř a ilustrátor pro různé veřejné ústavy v Rakousku. V letech první světové války působil jako válečný malíř, maloval bitevní scény a portréty důstojníků. Po válce se natrvalo usadil ve Vídni, avšak často se vracel do Znojma, kde opakovaně vystavoval spolu s moravskými malíři. Samostatné výstavy měl na znojemském hradě v letech 1927 a 1941. Jihomoravské muzeum ve Znojmě má ve svých sbírkách 43 maleb, kreseb a grafických listů Alexandra Pocka, další jeho práce se nacházejí v různých evropských sbírkách a značná část malířské pozůstalosti se dostala do jižní Ameriky. Jeho dílo spolu se sochařským dílem dalšího znojemského rodáka a Pockova celoživotního přítele Hugona Lederera připomněla výstava Střety ve Znojmě v roce 2021.
Obraz Huláni z roku 1936 je pozdější reminiscencí na vojenskou tématiku z válečných let. Plně prokazuje malířovo mistrovství v podání zvířecích i lidských figur, přesvědčivě zachycených v pohybu. Živá a suverénní práce štětce představuje vysokou estetickou hodnotu sama o sobě.