Lot 111
EMAUZY PO BOMBARDOVÁNÍ
1945
olej, plátno
103 x 82 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Bohumír Číla 1945 / EMAUZY
| 1 083 EUR
Bohumír Číla studoval nejprve na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a poté na Akademii u Františka Ženíška, kde absolvoval v roce 1914. Už za studií byl považován za vynikajícího žáka, získal různé ceny a rovněž cestovní stipendium do Paříže. Z Paříže odcestoval v roce 1911 do Říma, aby tam provedl restaurátorské práce na obrazech, freskách a sgrafitech České koleje. Restaurování se pak stalo trvalou a důležitou součástí jeho malířské profese. V jeho vlastní tvorbě převládaly portréty a figurální komposice. Málo vystavoval, známa je jen jedna jeho samostatná výstava v Praze v roce 1937, za niž získal Turkovu cenu hl. m. Prahy. Také dva Čílovi bratři Antonín a Otakar byli malíři, malířkou byla i jeho dcera Bohumíra.
Oba obrazy v nabídce představují v Čílově díle zvláštní nonfigurální tématiku avšak stejně jako jeho ostatní malby vykazují výborně zvládnutou malířskou techniku a realistické vidění zcela v duchu nejlepší ženíškovské tradice. Zatímco Zátiší se zeleninou přináší pravdivou, nepodbízivou optiku, Emauzy po bombardování 1945 jsou autentickou vedutou a dnes navíc významným historickým dokumentem.