Lot 205
KOMPOZICE (PTAČÍ ZPĚV)
1980
olej, plátno, provázky
50,5 x 55 cm (v x š)
sign. verso: O. Karlíková 80
| 2 292 EUR
Olga Karlíková již při své první výstavě v roce 1959 ustoupila při popisu přírody od popisných celků. Krajinu abstrahuje a objevují se struktury, lomy světla na vodní hladině a došla k naprosto minimalistické formě. Příroda ji zajímala v celé své komplexnosti, přírodu bedlivě sledovala a naslouchala jí. V letech 1949–1976 pracovala v Textilní tvorbě, která se od roku 1951 nazývala Ústav bytové a oděvní kultury, navrhovala látky, tapiserie, koberce. V roce 1977 podepsala Chartu 77 a uzavřela si tím cestu k oficiálním výstavám. Proslula svými kresebnými záznamy ptačích zpěvů, které zachycovala od roku 1965 a kterým zprvu nepřikládala větší význam. Z ptačího zpěvu se poprvé stal výtvarný znak. Brzy ráno pospíchala do přírody a vlastním grafickým jazykem zaznamenávala změť zvuků, kterou slyšela. Vytvořila abecedu ptačích druhů a zabývala se i dalšími živočišnými druhy.