50 000 CZK
| 2 083 EUR
Lot 113
AKT
1948
olej, překližka
36 x 32 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Drtikol
Vyvolávací cena
V roce 1935 ukončil František Drtikol fotografickou činnost a věnoval se převážně malbě a duchovním naukám. Právě malba mu pomohla vyjádřit plně významové hodnoty, jež přikládal světlu. Jeho malířská tvorba se zabývala tématy produchovnělých krajin, symbolickými figurálními kompozicemi, navazujícími na fotografie aktů a často v nich zobrazoval zářící postavy žen, zbavených zbytečného pozemského balastu. Ženy zářící, archetypální bytosti, které se pohybují zcela volně, našly pozemský ráj. Bezstarostné, moudré a sdílející transcendentní svět vědění a nekonečných možností.