Lot 79
SECESNÍ JÍDELNA
Kolem 1910
Dub, bronz, sklo, zrcadlo, umělá kůže
| 3 200 EUR
| 6 400 EUR
Buffet: 203 x 217 x 70 cm; Stůl: 79 x 139 x 109 cm; Židle: 100 x 44 cm; Vitrína: 201 x 101 x 61 cm; Odkládací stolek: 72 x 50 x 50 cm; Rozkládací stolky: 72 x 53 x 35 cm. Soubor nábytku secesní jídelny s autorským Waigantovým dekorativním stylem na pomezí bujné francouzské a Kotěrovy české secese se skládá z celkem osmi židlí, jídelního a odkládacího stolu, zasouvacích stolků, velkého buffetu a vitríny. Význačným prvkem jsou stylizované sloupy se zdobením mezi kanelurami inspirující se mimoevropským exotickým stylem prostupující organické tvarosloví. K šuplíkům patří dva stylizované secesní klíčky vyrobené speciálně pro tento soubor. Tento skutečně pozoruhodný architekt a návrhář, Bohumil Waigant, patřil spolu s Josefem Gočárem mezi nejvýznamnější žáky Jana Kotěry. Za zmínku stojí architektovy realizace v Hradci Králové (Cardův dům, Julišův dům nebo Tesařova vila) či fasády mnoha domů na pražských Vinohradech. Na svých projektech spolupracoval se svým bratrem Antonínem Waigantem, načež oběma bratrům bylo umožňováno navrhovat domy i s kompletním interiérovým vybavením do nejmenšího detailu. Zhotovitel nabízeného nábytku byl Emil Gerstel Prague (signováno na zámku), který patřil k nejvyhledávanějším a nejprestižnějším nábytkářským dílnám, které realizovaly secesní návrhy českých architektů. Restaurováno.