55 000 CZK
| 2 200 EUR
Lot 60
RŮŽOVÝ KEŘ
Kolem 1905
Olej, plátno, karton
58 x 45 cm (v x š)
Vpravo dole "Holub"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
110 000 CZK
| 4 400 EUR
| 4 400 EUR
Josef Holub byl český malíř – krajinář a fotograf, žák Julia Mařáka a čestný občan města Kralup nad Vltavou. Jedná se především o představitele českého plenérového realismu, který společně s Fr. Kavánem a Boh. Dvořákem věrně navazuje na odkaz J. Mařáka a Ant. Chittussiho. K. B. Mádl ve Volných směrech (1897) píše: "Holub prozrazuje tutéž školu, totéž nazírání jako Kaván. I v pracích jeho jest viděti neobmezená úcta k přírodě a oba dva mají něco tak příbuzného ve vidění, že by mohly bratry býti."