Lot 155
MIDI LE JUSTE - POLEDNÍK
1958
Olej, plátno
110 x 55 cm (v x š)
Vpravo dole „J. ŠÍMA 58“
| 192 000 EUR
| 260 000 EUR
Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.: "Posuzovaný obraz „Poledník (Midi le juste)“ je originálním, sběratelsky exkluzivním, filozoficky laděným dílem Josefa Šímy, výtvarné osobnosti světového jména a významu, autora, který je spolu s Františkem Kupkou poprávu považován za jednoho z největších českých malířů dvacátého století. „Poledník (Midi le juste)“ je jedním z Šímových pozdních „chef-d’oeuvrů“ a nadto mimořádně vzácným dokladem, jak autorv pozdějších čtyřicátých letech a letech padesátých udržoval dialog se svou vlastní minulostí, vzpomínkami, představami a názory, které formovaly jeho meziválečnou tvorbu. „Poledník (Midi le juste)“ je pozdní variací obrazu vytvořeného roku 1928 a nacházejícího se ve sbírkách pařížského Centre Georges Pompidou. Zatímco v ranějším díle se bílý fantom ve formě vertikálně protáhlé trhliny v prostoru vznáší nad letní krajinou, v novém zpracování motivu je tento přízrak, vzněcující svou neurčitostí lidskou fantazii, jakousi kondenzací vibrujícího světleného prostředí do„energetického jádra“, zabstraktnělého „neskutečného těla“. Významnou roli v celkovém „prozařujícím“ působení díla hraje malířův tvůrčí postup, kdy jako první rozvrhl uhlem na našepsované plátno základní konstrukci obrazu, kterou pak překrýval jemnými vrstvami barvy, nanášené doteky kolmo postaveného štětce. Šeps i kresebná infrastruktura nejsou barvou zcela „pohlceny“, čímž autor docílil zvláštního efektu, charakterizovatelného jako malba, jež žije, pulzuje, dýchá. Zvláštní název díla „Midi le juste“ („Poledník“) je inspirován ústředním pojmem básně Paula Valéryho „Hřbitov u moře“, jež, stejně jako Šímův obraz, odkazuje k onomu zvláštnímu okamžiku dne, kdy slunce se na nejvyšším bodě své dráhy jakoby na chvíli zastaví a krajina bez stínů nabývá přízračného vzezření."
Provenience: Collection PAB; Loudmer, ESTAMPES - DESSINS - TABLEAUX - PHOTOS - LIVRES ILLUSTRES MODERNES, Paříž, Francie, 26. 11. 1994, pol. 76
Vystaveno: VI Bienal de São Paulo [VI. Bienále v São Paulu], Museo de Arte Moderna, São Paulo, Brazílie, září – prosinec 1961; Josef Šíma, Náraz světla, Galerie Moderna, 23. 1. - 2. 3. 2014
Uvedeno: (monografie) F. Šmejkal, Josef Šíma, Odeon, Praha, 1988, s. 148