Lot 198
GRAVITAČNÍ ČOČKA
2008
Olej, plátno
120 x 80 cm (v x š)
Zezadu "J.V. 2008"
| 2 200 EUR
| 2 200 EUR
Jan Vyleťal, dvojče známého imaginativně zaměřeného malíře a tvůrce plakátů Josefa, prošel řadou technicky zaměřených zaměstnání a malířstvím se začal zabývat až v pokročilejším věku. Soustavně maloval až ve svých 65 letech a svoji tvorbu ze zdravotních důvodů ukončil o pět let později. Během relativně krátké doby však vytvořil velmi vyrovnané a pozoruhodné dílo čítající bezmála dvě stě obrazů, které dle předního znalce geometrického umění Jiří Valocha nemají svojí originalitou ve sféře geometrické abstrakce patrně obdobu jak v domácím, tak světovém umění. Dílo Gravitační čočka zaměřuje na zajímavou problematiku ohybu světla v gravitačním poli, kterou předpověděla obecná teorie relativity Alberta Einsteina. Jan Vyleťal se ve svých dílech často věnoval tématům biochemie, přírodních jevů a astrofyzice.