Lot 51
BULHARSKÁ DÍVKA
1901
Olej, plátno
80 x 70 cm (v x š)
Vpravo dole "J. V. Mrkvička, Sofia, 1901"
| 26 000 EUR
| 72 000 EUR
Původem český malíř Ivan Mrkvička (bulharsky Иван Мърквичка), vlastním jménem Jan Václav Mrkvička, je považován za jednoho ze zakladatelů bulharského moderního malířství. Přispěl k uměleckému životu v Bulharsku, nově osvobozeném od turecké nadvlády, na konci 19. a počátku 20. století. Obraz Bulharská dívka je bezesporu největším a nejpropracovanějším dílem Ivana Mrkvičky, které se na aukčním trhu objevilo. Zajímavá kompozice přináší pohled na dívku u okna světnice v tradičním oděvu a srpem v ruce. Jedná se o cenný dobový etnografický záznam a citlivé zpodobnění regionálního odívání s vysoce dekorativními prvky, které ženy samy doma vyráběly již od útlého dětství a které pro ně měly důležité funkce a symboliky.