Lot 37
HORSKÉ ZÁKOUTÍ
1852
Olej, plátno
68 x 101 cm (v x š)
Vlevo dole "F. Wachsmann"
| 10 400 EUR
| 10 400 EUR
Bedřich Wachsmann (rozený Friedrich) se zprvu živil litografickými pracemi, ale roku 1848 přesídlil do Innsbrucku a vytrvale maloval krajiny. Jeho díla zaznamenala veliký ohlas a rovněž se stal učitelem malby. Pracoval často pro církev a šlechtické rodiny. Mezi jeho nejvýznamnější klienty patřili pražští arcibiskupové Bedřich Schwarzenberg, kardinál František Schönborn a jeho práci ocenil i papeš Lev XIII. Horské zákoutí patří k Wachsmannovým nejvýznamnějším dílům, které je takřka vzorovým příkladem jeho precizního rukopisu. Kompozice je vyvážená, vyvedená do nejmenšího detailu a zároveň přestavuje dramatickou hru světla na cestě uprostřed horského masivu.