Lot 57
FRANCOUZSKÁ DŮSTOJNICKÁ ŠAVLE
Kolem poloviny 19. století
Ocel, zlacení, mosaz, rybí kůže
101 cm (v)
| 1 600 EUR
Kořistní šavle původně francouzské provenience, nesoucí rukopis zbrojírny Klingenthal. Čepel nese původní leptané a zlacené prvky s motivy volut, prvky dělostřelectva a iniciálou Napoleona II. (1811 - 1832). Důstojnické šavle se po roce 1830 přizpůsobovaly regulacím svojí ornamentikou, která se v průběhu na šavli měnila. Za Druhé Francouzské republiky se odstraňovaly ornamenty fleur de lys z jílce nebo je nahradily akantové lístky, zde však část této dekorace ponechána. Naopak hlavice je s pozdější iniciálou Mikuláše II. (1868 - 1917). Rukojeť z rybí nebo žraločí kůže s drátěnou omotávkou ve francouzském stylu, pochva niklovaná s dvoubodovým závěsem.