Lot 52
ZÁVĚSNÉ REGULÁTOROVÉ HODINY
1. čtvrtina 19. století
Mahagon, sklo
162 x 36 x 15 cm (v x š x h)
| 12 800 EUR
Závěsné regulátorové hodiny pocházejí z provenience významné české šlechty. Elegantní mahagonové hodinové skříni ve stylu biedermeieru dominuje hodinový stroj s jedním kolem a kotvovým krokem, s postříbřeným ciferníkem s římskými číslicemi a bronzovou v ohni zlacenou zdobenou linkou a ocelovými ručičkami. Dva granáty jsou usazeny ve vodítku, tři kyvadlové tyče ze skla jsou vyplněny rtutí zavěšené na závěsu s pružením, trvání 1 den. Značeno uprostřed štítku J. Hejnal, hodinář a klenotník, který prováděl opravu orloje na pražském chrámu sv. Víta či zvonkohry pražské Lorety. Takřka identický hodinový stroj s monogramem „Q“ je dohledatelný v literatuře viz (Viennese Timepieces, Frederick Kaltenböck, 1993).